Forma prawna firmy - czy muszę wymienić kasę?

Forma prawna firmy - czy muszę wymienić kasę?

Polski Ład i jego efekty dla systemu podatkowego skłoniły wielu przedsiębiorców do rozważań nad właściwą formą prawną ich firm. Spływa do nas wiele pytań od podatników w tej sprawie. Najczęstsze pytanie, to czy po zmianie formy prawnej potrzebna jest wymiana kasy fiskalnej?

Gdy dochodzi do zmiany formy prawnej podmiotu, a w szczególności przy przejściu z jednoosobowej działalności gospodarczej na formę spółki prawa handlowego i gdy zmienia się NIP podmiotu, konieczna jest wymiana kasy fiskalnej lub co najmniej pamięci fiskalnej w obecnie używanej kasie. Jest to związane także z odczytem i zamknięciem starego urządzenia.

Ponieważ Polski Ład wprowadza bardzo wiele zmian w zakresie stawek podatkowych oraz rozliczania składki zdrowotnej, właściwa decyzja o wyborze przyszłej formy prawnej przedsiębiorstwa może mieć istotny wpływ na wysokość późniejszych obciążeń podatkowych i prawidłowość rozliczeń. Dotyczy to także przedsiębiorstw już działających i wchodzących w nową rzeczywistość ekonomiczną w roku 2022. Księgowi i doradcy podatkowi rekomendują różne rozwiązania w zależności do sytuacji konkretnych firm. Planując wszystkie ZA i PRZECIW, zawsze warto pamiętać, że przedsiębiorca dokonujący powyższej zmiany musi dokonać także wymiany kasy fiskalnej.

Dane kontaktowe

PROMOKAS
  • ul. Jakuba Bojki 2
  • 30-611 Kraków
  • NIP 9442081922
  • REGON 121178891

Formularz kontaktowy

promokas mapa